Rota virüsü, bebeklerde şiddetli ishalin nedenlerinden birisi olan enfeksiyon çeşididir. Rotarix aşısı ise bu virüse karşı koruma sağlayan, doktorların belirli dozlarda önerdiği bir aşı türüdür. Rotarix aşı fiyatı 2024 yılında artış gösteren ilaçlardan birisi oldu ve güncel fiyatlar cep yakmaya devam ediyor. Rotarix fiyatlarını tüm çeşitler için güncel haliyle inceleyeceğiz.

Rotarix fiyatı 2024’te zamlandı! İlgili aşılar, SGK kapsamında olmadığından dolayı özel olarak parayla satın alınabilmektedir. Bu nedenle yeni bebek sahibi olmuş ailelerin önemli masrafları arasında yer almaktadır. Rotarix aşısı fiyatına dair tüm detayları sizlere aktarıyoruz. Ek olarak rota virüsü aşısı eczane fiyatı 2024 bilgilerine de ulaşabileceksiniz. İşte ayrıntılar…

Rota Aşısı Fiyatı Ne Kadar Oldu? 2024 Güncel Bilgiler

Rota aşısı nedir sorusu ebeveynler tarafından çokça araştırılırken en çok merak edilen konuların başında ise fiyatlar geliyor. Rotarix aşı fiyatı, Türkiye genelinde eczanelerde aynı olacak şekilde belirlenirken fiyatların pahalı olması, ailelerin bütçelerini zorluyor. Ülkemizde ilaç fiyatlarına gelen zamlar doğrultusunda Rotarix aşı fiyatları da artmıştır.

Rotarix aşısı fiyatı 2024 yılında üretici firmanın maliyetlerine göre belirlenmektedir. Ek olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç fiyatlarını belirlemede kullanılan kur fiyatının artırılması nedeniyle de aşı fiyatlarının yükseldiğini söyleyebiliriz. Ebeveynlerin yoğun olarak merak ettiği rota virüsü aşısı fiyatını detaylı olarak inceleyelim.

Önerilen içerik: Menenjit Aşısı Fiyatları

Rotarix Aşı Fiyatı 2024: Eczane Fiyatı – Tüm Çeşitler

Rotarix Fiyatları
Rotarix fiyatları, Türkiye’de tüm eczanelerde aynıdır. Fiyatlar, satış noktaları arasında belirgin bir fark içermemektedir.

Rotarix, rota virüsüne karşı koruma sağlayan, doktorların belirli dozlar için önerdiği bir aşı çeşididir. Her ne kadar rota aşısı yaptırmayın şeklinde çeşitli kampanyalar yapılsa da doktor kontrolünde bu aşıların kullanılması önerilmektedir. Elbette aşı tercihinin mutlaka hekim kontrolüyle birlikte sağlanması çok önemlidir. Rotarix aşısı ne kadar oldu? İşte güncel yanıtı…

Rotarix aşı fiyatı 2024 yılı için çeşitlerine göre şu şekilde belirlenmiştir:

ÇeşitFiyat
ROTARIX 1,5 ML ORAL SUSPANSIYON ICEREN APLIKATOR1.208,95 TL
ROTARIX 1,5 ML ORAL SUSPANSIYON ICEREN TUP (1 TUP)1.741,12 TL
Rotarix aşısı fiyatları ne kadar?

NOT: 17.03.2024 tarihinden itibaren geçerli fiyatları yansıtmaktadır. Fiyatlar değiştikçe içeriğimizin tablo bölümleri güncellenecektir.

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Beyaz reçete ile satılan Rotarix, tüm hekimler tarafından reçete edilebilmektedir. Bu doğrultuda aşı kullanımının sadece doktor önerisiyle sağlanması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

Rotavirüs aşı fiyatı, temel olarak üretici firmanın satış politikalarına göre belirlenir. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı’nın kur fiyatları dikkate alınarak satış fiyatları belirlenmektedir. Bu bakımdan Rotarix aşı fiyatı 2024 yılı içerisinde değişebilecektir ve güncel fiyatları bu içerikten takip etmeniz önerilir.

Şimdi rotavirüs aşısı fiyatı ne kadar sorusunu çeşitlerine göre detaylı olarak aktaralım…

1- Rotarix Aplikatör Fiyatları

Rotarix fiyatları için iki farklı çeşit bulunmaktadır. Bunlardan ilki, oral yolla uygulanan, 1,5 ml formatındaki aplikatör aşılardır. Canlı zayıflatılmış aşılar kategorisinde olan bu çeşit, aşının hastalık şeklindeki yan etkilerinin zayıflatılmış halini yansıtmaktadır. Fiyat bakımından 1 tüp Rotarix fiyatına göre çok daha uygundur. Hekim önerisiyle kullanılması önerilir.

Rotarix aşı fiyatı 2024 yılında aplikatör formatındaki çeşidi için şu şekildedir:

 • 8699522967599 barkod numarasıyla satılan Rotarix aplikatör fiyatı 1.208,95 TL olarak belirlenmiştir.

2- Rota Aşı Fiyatları 2024 (1 Tüp)

Rota Aşısı Fiyatı
Rotarix aşısı fiyatı 2024 yılındaki ilaç zamlarından etkilenen aşılar arasında yer alıyor. Fiyatlar aileler için zorlayıcı miktarlara sahiptir.

Birçok hekimin tercih ettiği Rotarix aşı çeşitleri ise genellikle tüp formatında olmaktadır. Aynı şekilde canlı zayıflatılmış şekilde hazırlanan bu aşı, uygulama farklılıkları nedeniyle tercih edilebilmektedir. Ancak elbette hekiminizin önerisi, hangi aşıyı alacağınıza karar vermedeki asıl faktör olacaktır.

Rota virüs aşısı fiyatı 2024 yılında 1 tüp için şu şekilde belirlenmiştir:

 • 8699522967582 barkod numarasıyla satılan 1 tüp Rotarix aşı fiyatı 1.741,12 TL olarak belirlenmiştir.

İlginizi çekebilir: Bekunis Kabızlık İlacı Fiyatı

3- Rota Virüsü Aşısı Eczane Fiyatı 2024

Rotarix aşısı fiyatı farklı satış noktaları arasında ebeveynler tarafından incelenmektedir. Aşılar, genellikle eczaneler tarafından satıldığı için en çok eczane fiyatları merak ediliyor. Ancak ülkemizde tüm ilaçlarda olduğu gibi Rotarix aşı fiyatı açısından da eczaneler arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Bu bakımdan rota virüsü aşısı eczane fiyatı 2024 yılında her yerde aynıdır diyebiliriz. Fiyatların değişmesi halinde eczaneler de güncellemeler yapabilecektir. Resmi satış fiyatına dair güncel bilgiler için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rotarix Aşı Fiyatları Hakkında

Rotarix Aşı Fiyatları
Rotarix aşı fiyatları, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kur değerlerine ve üretici firmanın fiyat politikalarına göre belirlenmektedir.

Rotavirüs aşısı ne kadar sorusu detaylı bir şekilde yanıtladık. Şimdi fiyatları diğer ilaç fiyatlarını da dikkate alarak inceleyelim.

Rota virüsü, bulaşıcılık seviyesi yüksek olduğundan ve ishal gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebildiğinden dolayı aşı ile koruma yapılması gereken enfeksiyonlar arasında yer alıyor.

Bu bakımdan günümüzde birçok aile, doktor kontrolüyle birlikte bebeklerde bu aşıları yaptırarak koruyuculuk seviyesini yükseltmeyi hedefliyor. Ancak Rotarix aşı fiyatının pahalı olması, ailelerin ekonomilerini zorlayan unsurlardan birisi durumundadır. Bu nedenle ilgili fiyatların bütçeleri zorlayıcı niteliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Rota aşısı fiyatı için önümüzdeki günlerde kur düzenlemeleri, üretici firmanın fiyat politikalarındaki değişiklikler ve diğer ekonomi kaynaklı faktörlere göre değişim söz konusu olabilir. Rotarix aşı fiyatı yükseliş eğiliminde olsa da Sağlık Bakanlığı kapsamında özel aşılara yönelik düzenlemeler de olabilecektir. Konuyla ilgili güncel fiyatları, düzenlemeleri ve diğer tüm detayları bu sayfa üzerinden takibe alabilirsiniz.

Önerilen içerik: Primolut Adet Kesici Hap Fiyatı

Rota Aşısı Nedir?

Rotarix Aşısı Fiyatları
Rotavirüs, bebeklerde şiddetli ishal başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilecek bir enfeksiyondur. Aşı kullanımının önemi Dünya Sağlık Örgütü’nce de onaylanmıştır.

Rotarix aşı fiyatı 2024 bilgilerini sizlere sunduktan sonra kısaca ilgili aşı hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Rota aşısı nedir sorusunu bu kapsamda yanıtlayalım:

 • Genellikle küçük çocuklarda şiddetli ishal hastalığına neden olan rota virüsüne karşı belirli düzeylerde koruma sağlayan aşılara rota aşısı adı veriliyor.
 • Bu aşıların Dünya Sağlık Örgüsü tarafından özellikle hastalığın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde ve ülkelerde rutin aşı programlarına dahil edilmesi öneriliyor.
 • Aşılar hakkında farklı söylentiler mevcut olsa da Türkiye’de uzman hekimler tarafından genellikle önerilmektedir. Ancak aşıyı yaptırmak zorunlu değildir.
 • Aşının içeriğinde birçok farklı bileşen yer alsa da temel olarak zayıflatılmış rota virüsünden üretilmektedir.

Önerilen içerik: Dize Yapılan İğne İsimleri ve Fiyatları

Rota Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rotarix aşı fiyatı kadar en çok merak edilen konulardan birisi ise bu aşının ne zaman yapılabileceği hakkındadır. Rota aşısı ne zaman yapılır? İşte yanıtı:

 • Rota aşısının ne zaman yapılacağına dair hekimlerin farklı tercihleri olsa da genellikle ilk 6 – 12 hafta arasında uygulanmaya başlanır.
 • İkinci doz ise bebeğim 6 – 8 ay arası bir döneminde hekim tarafından belirlenerek uygulanır ve tamamlanır.

Rota virüs aşısı, bebeklerin ağızlarına damlatılarak uygulanır. Bu aşılar canlı aşı kategorisinde olduğu için çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilecektir. Bu nedenle rota aşısı yan etkilerini ayrıca incelemek gerekir.

Rota Aşısı Yan Etkileri

Rota Aşısı Yan Etkileri
Rotavirüs aşısı, canlı aşı formunda olduğundan dolayı çeşitli yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki yan etkilerin görülmesi durumunda acil bir şekilde hekiminize başvurunuz.

Rotarix aşı fiyatı haricinde ilgili ilaca dair yan etki bilgilerine değinelim. Tüm ilaç ve aşılarda olduğu gibi Rotarix’te de yaygın, seyrek, çok yaygın gibi kategorilerde yan etkiler görülebilmektedir. Rotarix prospektüs bilgilerinden yola çıkarak yan etkileri sizlere listeleyeceğiz.

Rotarix rota aşısı yan etkileri şu şekildedir:

 • Rotarix aşısının yaygın belirtileri arasında ishal ve sinirlilik hali bulunmaktadır.
 • Rotarix rota virüs aşısının yaygın olmayan belirtileri arasında karın ağrısı, deride iltihap, şişkinlik gibi durumlar yer almaktadır.
 • Rotarix aşısının çok seyrek olarak görülen yan etkileri arasında ise kurdeşen, intususepsiyon (bağırsağın bir bölümünün tıkanması ya da düğümlenmesi), karında şişlik, uzun süreli kusma, kanlı dışkı, yüksek ateş, karın ağrısı yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: Eczanelerde Kulak Deldirme Fiyatı

ÖNEMLİ NOT: Rotarix kullanımı sonrasında yukarıdaki durumlardan herhangi birinin görülmesi halinde hemen doktorunuza başvurunuz. Hekiminizin verdiği yan etki bilgileri haricinde farklı bir durumla karşılaşmanız halinde de doktorunuza başvurarak durumu bildirin.

Rota Aşısı Kaç Doz?

Rota aşısı hakkında en çok merak edilen bir diğer konu ise kaç doz halinde uygulandığı hakkındadır. Rota aşısı kaç doz diye merak eden ebeveynler için bu aşının 2 doz halinde uygulandığını belirtelim. Dozlar arasında 1 ay olması önerilse de hekiminizin belirlediği süreler içerisinde aşıyı yaptırmanız, en uygun tercih olacaktır.

Rotarix aşı fiyatı açısından iki doz halinde uygulamanın elbette aile ekonomisini zorlayıcı etkileri bulunuyor. Ancak birçok aile, maddi yönden feragat ederek rota virüsüne karşı koruma sağlayan bu aşının bebeklerine uygulanmasını sağlamaktadır.

Rota virüsü aşısı ne kadar sorusunu aşı bilgileriyle birlikte yanıtladık. Şimdi sıkça sorulan soruları inceleyelim…

İlaç Fiyatları kategorimizi inceleyerek ilaçlara dair güncel fiyat bilgilerini takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Rota Virüs Aşısı Fiyatları Ne Kadar?
Rota virüs aşısı fiyatları ne kadar?

Rotarix aşı fiyatı ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladık:

1- Rota aşısı yaptırmayın diyenler haklı mı?

Rota virüsü aşısı hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Aşının yan etkileri göz önüne alınarak birçok kişi rota aşısı yaptırmayın şeklinde uyarılarda bulunabilmektedir. Ancak bu konuda kesin bir yargıya varmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle konuyla ilgili sadece hekiminizi dikkate almanız önerilmektedir.

2- Rota virüsü aşısı ne kadar?

Rota aşısı fiyatları Rotarix markası için iki farklı çeşit halinde belirlenmektedir. Rotarix 1 tüp fiyatı 1.741,12 TL iken, aplikatör fiyatı ise 1.208,95 TL şeklinde belirlenmiştir.

Rotarix aşı fiyatı hakkındaki görüşlerinizi yorum halinde belirtebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.