Güncel Fiyatları Takip Edin

Menenjit Aşısı Fiyatı 2024: Bexsero ve Nimenrix Aşı Fiyatı

Menenjit aşısı, menenjit hastalığına karşı koruma sağlayan, bağışıklık sağlamak için geliştirilen koruyucu aşı yöntemlerinden birisidir. Bebeklerde menenjit aşısı ise belirli zamanlar diliminde uygulanmaktadır. Peki, menenjit aşısı fiyatı 2024’te ne kadar oldu? İlaç zamları doğrultusunda en güncel rakamları sizlerle paylaşıyoruz.

Menenjit aşısı fiyatları, SGK kapsamında olmadığı için eczanelere giderek özel olarak alınıyor. Birçok ebeveyn bu durumdan şikâyetçi olsa da Bexsero, Nimenrix, Menveo, Menactra Meningokok aşısı fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Menenjit aşısının fiyatını merak edenler için güncel tablomuzu hazırladık! İşte menenjit aşı fiyatına dair tüm detaylar…

Menenjit Aşısı Fiyatlarına Zam Geldi!

Menenjit aşısı fiyatı, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmadığından dolayı çok yüksektir. İlaç fiyatlarına gelen %25 zam sonrasında menenjit aşısı fiyatları dudak uçuklatıyor. Zam sonrasında Bexsero aşısı fiyatları ne kadar oldu? Güncel bilgileri öğreneceksiniz.

Menenjit aşısı çeşitleri arasında fiyat bakımından herhangi bir fark bulunmasa da doktorların önerdiği markalar değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle bebek menenjit aşısı ücreti ne kadar sorusunun tüm markalara göre yanıtlanması önemlidir.

Önerilen içerik: Rotarix Aşı Fiyatı

Menenjit Aşısı Fiyatı 2024: Bexsero, Nimenrix, Menveo

Meningokok menenjit aşısı fiyatları, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmadığı için eczanelerden sadece ücretli bir şekilde alınabilir.
Meningokok menenjit aşısı fiyatları, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmadığı için eczanelerden sadece ücretli bir şekilde alınabilir.

Menenjit aşıları, içeriği bakımından farklı olmayan birden fazla marka tarafından üretilmektedir. Bu markalar, birbirilerinin muadili konumundadır. Bu nedenle menenjit aşısı fiyatları eczaneler arasında markalar açısından değişiklik göstermez.

Menenjit aşısı fiyatı 2024 yılında yeni zamlı liste olarak aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

Menenjit Aşısı İsimleriFiyat
Bexsero Menenjit Aşısı Fiyatları2.092,47 TL
Nimenrix Aşı Fiyatları1.659,00 TL
Menactra Meningokok Aşı Fiyatı1.919,96 TL
Menveo Menenjit Aşısı Fiyatı1.444,76 TL
Menenjit aşıları kaç TL oldu?

Bebek menenjit aşısı fiyatı ne kadar sorusunun temel olarak yanıtı bu şekildedir. Görüldüğü üzere markalar arasında (Bexsero haricinde) ciddi fiyat farklılıkları yoktur.

Ancak doktor önerilerine göre 1 yaş ya da 9 aylık bebeklere önerilecek markalar değişiklik gösterebilir. Bu bakımdan 9 ay ve 1 yaş menenjit aşısı fiyatları arasında farklılıklar olacaktır. Şimdi menenjit aşısı isimlerine göre fiyatları detaylı olarak aktaralım.

Öneri içerik: Bekunis Fiyatları

1- Bexsero Aşısı Fiyatları

Bexsero, bebeklere yapılan menenjit aşıları içerisinde en fazla tercih edilen alternatiflerden birisidir. Kullanıma hazır enjektör yapısıyla bakteriyel aşılar arasında önemli bir yeri bulunur. Meningokok aşısı etken maddesiyle üretilen Bexsero fiyatı ne kadar oldu? İnceleyelim.

Bexsero menenjit aşısı fiyatı 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Bexsero Aşı Fiyatı: 2.092,47 TL

2- Nimenrix Aşı Fiyatları

Menenjit Aşı Fiyatları
Menenjit Aşı Fiyatları

Nimenrix, benzer şekilde doktorlar tarafından belirli koşullara göre önerilen bir diğer menenjit aşı markasıdır. Bexsero ile içerik bakımından yakınlık gösterse de hekim tavsiyesine göre belirli farklılıklar dikkate alınabilir. Nimenrix fiyatları ne kadar oldu? Detayları inceleyelim.

Nimenrix menenjit aşısı fiyatı 2024 yılında şu şekildedir:

 • Nimenrix Aşı Fiyatı: 1.659,00 TL

3- Menveo Menenjit Aşısı Fiyatları

Menveo, menenjit aşıları içerisinde en uygun fiyatlı seçenek konumundadır. Ancak doktor önerisi olmadan sadece fiyata bakarak aşı tercihinde bulunmak sorun teşkil edebilir. Bu nedenle tüm süreç boyunca hekiminizin tavsiyelerine uyum sağlamalısınız.

Menveo menenjit aşısı fiyatları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Menveo Menenjit Aşısı Fiyatı: 1.444,76 TL

4- Menactra Meningokok Aşı Fiyatı

Son olarak Menactra aşı fiyatlarını inceleyelim. Menactra Meningokok olarak ifade edilen çeşit, bir diğer menenjit aşısı markalarından birisidir. Güncel fiyatları ise aşağıda paylaşılmıştır.

Menactra menenjit aşısı fiyatı ortalama olarak şu şekildedir:

 • Menactra Aşı Fiyatları: 1.919,96 TL

Önerilen içerik: Eczanede Kulak Deldirme Fiyatları

Menenjit Aşısının Fiyatı Neden Pahalı?

Menenjit Aşılarının Fiyatı Neden Pahalı?
Menenjit Aşılarının Fiyatı Neden Pahalı?

Menenjit aşısı fiyatlarının pahalı olmasının birçok sebebi bulunuyor. Ancak ülkemizde devletin karşıladığı ve karşılamadığı olmak üzere iki çeşit menenjit aşısı bulunmaktadır. Meningokok olarak ifade edilen türdeki aşılar, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmamaktadır.

Bu nedenle aileler, bu aşı türlerini istedikleri takdirde kendileri yaptırabiliyorlar. İlgili aşılar SGK kapsamında olmadığından dolayı pahalıdır. Ek olarak ilaç fiyatlarının Euro kuruna endeksli olacak şekilde belirlenmesi de fiyatları artıran bir diğer unsurdur. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen son Euro kurunda %25 artışa gidilmesi, menenjit aşısı fiyatının daha da yükselmesine neden oldu.

Önerilen içerik: Diz Kapağına Vurulan İğne Fiyatları

Menenjit Aşısı İsimleri Nelerdir?

Menenjit aşıları, yapı itibariyle farklı birçok seçeneğe sahiptir. Pnömokok ve Hemoflius Influenza aşıları, devlet tarafından ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Ancak Meningokok olarak ifade edilen türdeki aşıların da yapılması önemlidir. Bu aşıların tamamlanması, menenjit hastalığına karşı tam koruma için önemlidir.

Menenjit aşısı fiyatı 2024 yılında marka, isim ve çeşitler itibariyle değişiklik göstermektedir. Bexsero, Meningokok B alt tipi dâhil tüm riskleri azaltan bir aşı markası olduğundan dolayı en önemli seçenek konumundadır. Türkiye’de satışı yapılan menenjit aşısı isimleri ve markaları şu şekildedir:

 • Bexsero
 • Nimenrix
 • Menveo
 • Menactra Meningokok

Menenjit Aşısı Kaç Doz?

Menenjit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?
Menenjit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

Menenjit aşısı fiyatı haricinde ebeveynler aşı ile ilgili tüm bilgilere sahip olmak isteyebilirler. Bu konuda en çok sorulan soru ise “menenjit aşısı kaç doz?” şeklinde gerçekleşmektedir. Menenjit aşısının dozajı doktorunuz tarafından belirleneceğinden dolayı, bu konuyu öncesinde bilmenizde yarar bulunmaktadır.

Menenjit aşıları bebeğinizin 9. ayı tamamlamasıyla birlikte 1 ya da 2 doz halinde uygulanmaktadır. Her ne kadar dokuzuncu aydan sonra bu aşılar yaptırılabilse de bazı hekimlerin 7.ayı tamamlayan bebeklerde bu aşıyı uygulayabildiklerini söyleyebiliriz. Bu nedenle hekiminizin kontrolleri sonrasında belirleyeceği en uygun süreye uyum sağlamanız önemlidir.

Menenjit Aşısı Ateş Yapar Mı?

Menenjit aşısı fiyatı kadar araştırılan bir diğer konuyu da açıklayalım: Menenjit aşısı ateş yapar mı? İşte yanıtı:

 • Menenjit aşısı yan etkileri bakımından diğer aşı çeşitleriyle benzerlik göstermektedir.
 • Menenjit aşılarının yan etkileri arasında “ateş” çoğunlukla yer alır. Özellikle 38 dereceyi aşan ateş durumu için tedbir almanız gerekebilir.
 • İştah kaybı, kızarıklık, şişlik, uykulu olma hali gibi diğer yan etkilerin varlığından da söz edebiliriz.

Menenjit aşısı fiyatı ne kadar sorusunu sizler için yanıtladık. Son olarak konuyla ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlarına değinelim.

Sıkça Sorulan Sorular

Menenjit aşısı fiyatlarına dair merak edilen tüm sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir:

Eczanede menenjit aşısı ne kadar?

Menenjit aşıları, tüm eczaneler için aynı fiyattadır. Günümüzde menenjit aşısı fiyatları ortalama olarak 1.450 TL – 2.100 TL arasında değişmektedir.

Menenjit aşısı hangi ayda yapılır?

Menenjit aşısı doktorunuzun uygun görmesi halinde 9. ay itibariyle yapılabilmektedir. Genelde 2 doz kullanılır.

Menenjit aşıları ücretli mi?

Evet. Meningokok tabanlı aşıların tümü, SGK kapsamında olmayıp belirli ücret dâhilinde satın alınabilmektedir. Menenjit aşısı fiyatları ortalama olarak 1.450 TL’den başlamaktadır.

2 Comments

 1. İsimsiz

  SGK kapsamında olmayan bu aşılar, çocuklu ailelerin cebini yakıyor. Özellikle bebeklere özel aşı fiyatları fahiş durumda. Durumu olmayanların bu fiyatları karşılayabilmesi mümkün değil. Bu alanda mutlaka iyileştirmeler yapılmalıdır.

  • admin

   Görüşlerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederiz. Güncel menenjit aşısı fiyatlarını sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir